Constructing Excellence National 2017 Awards – Finalists 

Young Achiever – G4C

David Williams – nominated by Balfour Beatty (North East)
Amy Miller – nominated by Wates Construction (East Mids)
James Bussey – nominated by Hudson Architects (East)
Ben Smith – nominated by Mott MacDonald (North West)
Chelsea McAndrew – (North West)
Matthew Myerscough – nominated by Cass Hayward LLP (Wales)

Client of the Year

Northumbrian Water Group (NWG) – AMP6 – nominated by Turner & Townsend (North East)
The University of Winchester – nominated by Ridge & Partners LLP (South East)
Forum Health Centre – nominated by IDP Group (West Mids)
Scape – nominated by Wates Construction (East Mids)
Nwes – nominated by Fieldson+Mawson LLP (East)
The University of the West of England – nominated by Capita (South West)
Cheshire West and Chester Council – nominated by Kier Construction (North West)
Calderdale and Huddersfield NHS Foundation Trust – nominated by Interserve Construction (Y&H)
Flintshire County Council – nominated by Wates (Wales)

SME of the Year

Carney Consultancy (North East)
David Miller Architects (South East)
O’Brien Contractors (West Mids)
BE Design (East Mids)
RDT Architects – Specialist Dementia Care (East)
Churngold Construction Ltd (South West)
Create Construction Ltd (North West)
Anderson Green Ltd (Y&H)
Lawray Architects (Wales)
Jistcourt (South Wales) Limited (Wales)

Health, Safety & Wellbeing

Northumbrian Water Group – Health, Safety and Environment Framework Forum (North East)
Land Securities (South East)
BAM Construction Ltd. Midlands (West Mids)
Lift & Engineering Services Ltd (East Mids)
Morgan Sindall (East)
Churngold Construction Ltd (south West)
Ordsall Chord (North West)
Construction Management Services, ERYC (Y&H)
Knox & Wells Ltd (Wales)


People Development
Sponsored by Heathrow Airports Ltd 

Cundall (North East)
R&W Civil Engineering (South East)
BAM Construction Ltd Midlands (West Mids)
Stepnell: Investing in our staff and the future workforce (East Mids)
Speller Metcalfe: People Development (South West)
Poole Dick (North West)
Engage For Success Programme (Y&H)
A465 Section 2, Costain (Wales)

Innovation

Morpeth Northern Bypass – Carillion Civil Engineering and Northumberland County Council (North East)
British Airways i360  (South East)
Risk Management Software System for SMEs in the Construction Industry – University of Wolverhampton, Computors Limited, The University of West Bohemia, Vettorazzo Costruzioni, The European Commission (West Mids)
ONE NK – North Kesteven District Council, Lindum Group Ltd, World Leisure Ltd, Tom Mann Norr Architects, EP Consulting (East Mids)
Arup  (South West)
Recoup_WWHRS (East)
Red Co-operative Ltd (North West)
The Willerby and Derringham Flood Alleviation Scheme – East Riding of Yorkshire Council, Environment Agency,  Department for Communities and Local Government, Hull City Council (Y&H)
SPECIFIC IKC – Active Classroom – SPECIFIC, Swansea University, Tata Steel, Matrix Structures, Kier, Solar Plants and BIPVco

Digital Construction

Morpeth Northern Bypass – Carillion Civil Engineering and Northumberland County Council (North East)
Datum: Single Source of the Truth (South East)
Ingenuity House – Interserve Construction Ltd (West Mids)
Digital Construction – High Street Lincoln – BE Design, North Midland Construction, Alan Wood & Partners (East Mids)
Project Capella – Kier Construction, University of Cambridge, Fairhursts Design Company, PCE and Arup (East)
University of the West of England Enterprise Zone – BAM Construction Ltd, Korbuild, Highadmit, FP Hurley, WSP Parsons Brinckerhoff (South West)
Ordsall Chord – Mercury Group, Network Rail, Siemens, Skanska BAM, Amey Sersa and AECOM Mott MacDonald (North West)
National College for High Speed Rail – Rail Training Academy – Willmott Dixon Construction, Doncaster Borough Council, Bond Bryan Architects, Curtins, Hambleton Steel and Pauley (Y&H)
Unlocking Rail Electrification Data – Arup, ABC Electrification Ltd, Network Rail, TSP and Murphy Surveys (Wales)

Integration & Collaborative Working

Institute of Cellular Medicine, Newcastle University – Newcastle University, GSS Architecture, Couch, Perry & Wilkes, WSP, Identity Consult, Clugston Construction and IS (North East)
Skinners’ Kent Primary School –  (South East)
County Hospital Redevelopment – Kier Construction, University Hospitals of North Midlands NHS Trust, Arcadis and Interserve Engineering Services (West Mids)
Bluecoat Academy – Wates Construction, Scape, Nottingham City Council, Lungfish Architects and Bluecoat Academy Trust (East Mids)
New Theatres, James Paget University Hospital – Morgan Sindall, James Paget University Hospital NHS Foundation Trust, Frank Shaw Associates and AECOM (East)
RUH Bath Pharmacy – Kier Construction Western and Wales, RUH Bath NHS Trust, IBI Group and Enbloc (South West)
North West Construction Hub – North West Construction Hub, Manchester City Council, Aspect Construction Ltd, BAM Construction, Conlon Construction Ltd, Cruden Group Ltd, F Parkinson Ltd, Galliford Try Building Ltd, Harry Fairclough Construction Ltd, Henry Boot Construction, ISG Construction, Keepmoat, Kier Construction, Laing O’Rourke Construction, Morgan Sindall, Read Construction Holdings Ltd, Seddon, Wates, Willmott Dixon Construction and Vinci (North West)
A1(M) Leeming to Barton – Carillion Morgan Sindall Joint Venture, Highways England, AECOM, Sweco (Y&H)
Dyfatty Refurbishment – Interserve Construction, City and County of Swansea Council, Opus International Consultants (UK) Ltd and Contract Services (Wales)

Preservation & Rejuvenation

Co‐op Development, Newgate Street, Newcastle – Interserve Construction Ltd, DTZ Investment Management, Interserve Developments, Norr, Michael Eyres Partnership, Dewar Associates, Castle Building Services, TGA Consulting Engineers, Sarah Dyer and Hedley Planning (North East)
Battersea Power Station Chimney Restoration Programme – Buro Happold, Battersea Power Station Development Company, Beroa Bierrum, Historic England, Wandsworth Building Control, and Wandsworth Council (South East)
Wolverhampton Grand Theatre Refurbishment –  City of Wolverhampton Council, Spencer Duval, Grnat Bushall and Jacobs (West Mids)
Delapre Abbey – Robert Woodhead Limited, Northampton Borough Council, Purcell, Mann Williams Consulting, Martin Thomas Associates and The Sweett Group (East Mids)
UEA Concrete Preservation – Clancy Consulting Ltd, University of East Anglia, Volkerlaser, Real Consulting and RHP Partnership (East)
Midas Construction – Midas Group, DCA, Cornwall Council, Poynton Bradbury Wynter, Ward Williams Associates and Hyder Consulting (UK) Ltd (South West)
Oldham Town Hall Refurbishment – Morgan Sindall, Oldham Metropolitan Borough Council, Project Managers UK Ltd and BDP (North West)
Leeds Kirkgate Market Refurbishment – Interserve Construction, Leeds City Council, Failthful+Gould, Adept, IBI and Interserve Engineering Services (Y&H)
Waterworks – Torfaen County Borough Council, Monmouthshire, Brecon &Abergavenny Canals Trust (MB&ACT) (Wales)

Sustainability

Lustrum Beck Flood Alleviation Scheme: Phase 1 – Environment Agency, Stockton Borough Council, Balfour Beatty, J Breheny, Amco Engineering, JBA Consulting and Esh Construction (North East)
Westquay South, Southampton – Hammerson Plc and Sir Robert McAlpine (South East)
Cundall (West Mids)
GlaxoSmithKline, GMS Ware, Compliance Building – Simons Group Ltd, GlaxoSmithKline, Simons Design Ltd, Simons Construction Ltd, Ross & Partners, Couch Perry Wilkes and Ridge & Partners LLP (East Mids)
FABRIC FIRST INSTITUTE Project – Whole House Energy, RG Carter Ltd and Easton and Otley College (East)
A390 Truro Western Corridor – Cornwall Council & Cormac Solutions Ltd, Cormac Solutions Ltd, SUSTRANS, Provelio and Currie & Brown (South West)
Hyndburn Wind Farm – Energiekontor UK Limited, Capita, Conservefor and E3 Ecology Limited  (North West)
Central Square, Leeds – DLA Architecture, Marrico, Method Consulting, CSD and Wates Construction (Y&H)
Holywell Learning Campus – Galliford Try, Flintshire County Council, North Wales Construction Framework,  (Wales)

Value

The Word – National Centre for the Written Word –  FaulknerBrowns Architects, South Tyneside Council, Muse Developments, Bowmer & Kirkland, Desco and Curtins Consulting (North East)
Bank Station Capacity Upgrade Project – Dragodos UK, London Underground/Transport for London (South East)
University of Warwick – The Oculus – Pick Everard, University of Warwick, Willmott Dixon Construction and BGS Architects (West Mids)
King Edward Skate Plaza – Robert Woodhead Limited, Nottingham City Council, WREN, Scape Group  and Skate Nottingham Canvas (East Mids)
Costa – The Roastery – Artelia Group and Costa (East)
RUH Bath Pharmacy – Kier Construction Western and Wales, RUH Bath NHS Trust and IBI Group (South West)
Crewe Lifestyle Centre – Kier Construction, East Cheshire Council and Pozzini Architecture (North West)
Yorkshire Water – Wetherby TNTF – Turner & Townsend, Yorkshire Water Services and Amey (Y&H)
Our Space, Public Health Wales  (Wales)

Project of the Year – Buildings

The New Ogden Centre for Fundamental Physics – Interserve Construction Ltd, Arup, GRADONARCHITECTURE, Summers Inman, Studio Daniel Libeskind and Durham University (North East)
Mercers Walk – Geoffrey Osborne Limited, The Wardens and Commonalty of the Mystery of Mercers of the City of London, Hanover Cube, Deloitte, Ian Ritchie Architects Limited and Gardiner & Theobald  (South East)
Eastside Locks – 6 Cardigan St – The Joseph Priestley Building – Kier Construction Central, Goodman Eastside Locks UK Ltd and Aukett Swanke (West Mids)
Heathcott Road – rg+p Ltd, emh group, Westleigh Partnership Ltd, Leicester City Council and Saffron Lane Neighbourhood Council (East Mids)
Costa – The Roastery – Artelia Group and Costa (East)
City Hall, Bristol – ADAPT, Bristol City Council, Alec French Architects, Donald Insall Associates, PLACEmaking, Morgan Sindall Overbury, Gardiner & Theobald and Arup (South West)
Maggie’s Cancer Care Centre, Oldham – F Parkinson Ltd, Maggie’s Centre, de Rijke Marsh Morgan (dRMM) Architects, Robert Lombardelli Partnership Ltd and Booth King Partnership Ltd (North West)
Leeds Kirkgate Market Refurbishment – Interserve Construction, Leeds City Council, Faithful+Gould, Adept, IBI and Interserve Engineering Services (Y&H)
Ysgol Bae Baglan – Bouygues UK (BYUK), Neath Port Talbot County Borough Council (NPTC), Strides Treglown, Aecom and Cambria (Wales)

Project of the Year – Civils

A1 Coal House to Metro Centre Improvements – Balfour Beatty, Highways England, Parsons Brinckerhoff and Arup (North East)
North Portsea Island FCERM – Phase 2 – The Eastern solent Coastal Partnership on behalf of Portsmouth City Council, Portsmouth City Council and Raymond Brown Construction Ltd (South East)
A45 South Bridge Replacement Project – Solihull MBC, Carillion, SLC Rail & Network Rail (West Mids)
Beer Wall Flood Alleviation (Phase 3) – Skanska UK, Environment Agency and Arcadis (South West)
Highways England A556 Knutsford to Bowdon Improvement Scheme – Costain, Highways England and Capita (North West)
Leeds Flood Alleviation Scheme – BMMJV, Leeds City Council, Environment Agency and Arup (Y&H)
Tremorfa Food Waste Anaerobic Digestion Plant – Encon Construction, Kelda Organic Energy, Anaergia, Quad Consult and Fichtner Consulting Engineers Ltd (Wales)

If you would like any further details with regards to this year’s National Awards please contact the CENE team on 0191 5007880.