Generation4Change North East 2018 Awards – Shortlist Announcement

 

 

 

Apprentice of the Year
Sponsored by Northumbrian Water Group

Shane Ventress – Nominated and employed by ENGIE
Jordi Morris – Nominated by FaulknerBrowns and Gateshead College and employed by FaulknerBrowns
Rian Lamb – Nominated by FaulknerBrowns and Gateshead College and employed by FaulknerBrowns
Amy Glister – Nominated and employed by Elvet Construction Consultants
Andrew Hunt –
Nominated and employed by Turner & Townsend
Rebecca Watt –
Nominated and employed by Turner & Townsend
James Sample –
Nominated and employed by Turner & Townsend
Matthew Morley-Jackson –
Nominated by Hartlepool College and employed by Lumsden & Carroll

 

 

 

Student of the Year – Further Education
Sponsored by Bowmer & Kirkland

Shaun Richardson – Nominated and employed by DESCO
Jordi Morris – Nominated by FaulknerBrowns and Gateshead College and employed by FaulknerBrowns
Rian Lamb – Nominated by FaulknerBrowns and Gateshead College and employed by FaulknerBrowns
Luke Stonehouse – Nominated and employed by NG Bailey
Rebecca Hodge – Nominated by Hartlepool and employed by Gus Robinson Developments

 

 

 

Student of the Year – Higher Education
Sponsored by Bowmer & Kirkland

Sam Thompson – Nominated by Esh Group and employed by Homes by Esh
Ruta Bertauskyte – Nominated and employed by FaulknerBrowns
John Kilgannon – Nominated and employed by Turner & Townsend

 

 

 

 

Trainee of the Year
Sponsored by Mott MacDonald and Mott MacDonald Bentley

Shaun Richardson – Nominated and employed by DESCO
Shaun Sinclair – Nominated and employed by ENGIE
Amy Glister – Nominated and employed by Elvet Construction Consultants
Stephen Donaghy – Nominated and employed by Elvet Construction Consultants
Phil Taylor – Nominated and employed by Turner & Townsend
Mark Robinson – Nominated and employed by Esh-MWH

 

 

 

New Professional of the Year
Sponsored by Wates Construction

Ashleigh Scott – Nominated and employed by Mott MacDonald Bentley
Karl Harrison – Nominated and employed by Bowmer & Kirkland
Rosie Johnson – Nominated and employed by FaulknerBrowns
Christin Pachedjieva – Nominated and employed by Turner & Townsend
Paul Wilson – Nominated and employed by Turner and Townsend

 

 

Mentor of the Year
Sponsored by CDM Recruitment

Liam McCracken – Nominated and employed by Turner & Townsend
Lee Kirk – Nominated and employed by Metnor Construction

 

 

Commitment to Employee and Training Development
Sponsored by Turner & Townsend

Faithful+Gould – My Career
Mott MacDonald – Opening Opportunities with Connected Thinking

 

 

 

 

Future Leader
Sponsored by Northern Counties Builders Federation

Thomas Lamb – Nominated and employed by ENGIE
Craig Firth – Nominated and employed by GasTech
James Prime – Nominated and employed by Bowmer & Kirkland
Marc Warren – Nominated and employed by Bowmer & Kirkland
Phil Bates – Nominated and employed by Bowmer & Kirkland
Kieran Bostock – Nominated and employed by Hartlepool Borough Council
Irina Korneychuk – Nominated and employed by FaulknerBrowns
Alex Prinn – Nominated and employed by Turner & Townsend
Christin Pachedjieva – Nominated and employed by Turner & Townsend
James Cullen – Nominated and employed by Building Surveyors Ltd