"*" indicates required fields

G4C Awards 2024 – Shortlist

G4C is passionate about focusing on young people and showcasing the young talent in the industry. We are looking to celebrate achievements of this young talent and the organisations supporting and shaping the future leaders of our industry.

We know that the construction industry in this area is of a high standard so let’s prove it! On Friday 26th April we will be showcasing the amazing talent within our industry, if you wish to book places at the dinner taking place at the Hilton NewcastleHGateshead Hotel please email leanne@cene.org.uk for a booking form.

We would like to thank our supporters Bowmer+Kirkland, AtkinsRealis, Northumbrian Water Group, Mott MacDonald Bentley, Gleeds, Northern Counties Builders Federation, drinks reception sponsor RED Engineering and our headline Caddick Construction.

Categories

Apprentice of the Year - Trade

SPONSORED BY NORTHERN COUNTIES BUILDERS FEDERATION

  • Callum Wright – nominated and employed by RE:GEN Group
  • Charlie Lowerson – nominated and employed by believe housing
  • Corrine Fernandez – nominated and employed by Applebridge Construction
  • Eleanor Hailes – nominated and employed by believe housing
  • Tom Ward – nominated by Hartlepool College and employed by H Malone & Sons Ltd

Apprentice of the Year - Technical

SPONSORED BY NORTHERN COUNTIES BUILDERS FEDERATION

  • Erin Rochford – nominated and employed by Carney Consultancy
  • Katy Richardson – nominated and employed by believe housing
  • Owen Gallagher – nominated and employed by Bowmer+Kirkland
  • Ryan Jackson – nominated and employed by Kier
  • Sam Preston – nominated and employed by Mott MacDonald Bentley
  • Thomas Freeman – nominated and employed by Turner & Townsend

Student of the Year

SPONSORED BY BOWMER+KIRKLAND 

  • Daniel Hadnum – nominated and employed by Tilbury Douglas Construction
  • Jake Smith – nominated and employed by Kier
  • Kieran Nightingale – nominated and employed by Sir Robert McAlpine
  • Rachel Richmond – nominated and employed by Thompsons of Prudhoe
  • Sam Walker – nominated and employed by Turner & Townsend

Trainee of the Year

SPONSORED BY NORTHUMBRIAN WATER GROUP

  • Aislinn Chambers-Hey – nominated and employed by Sir Robert McAlpine
  • Alex Muldoon – nominated and employed by AtkinsRealis
  • Emilly Bell – nominated and employed by Wates
  • Lucas Easter – nominated and employed by Bowmer+Kirkland
  • Ryan Colquhoun – nominated and employed by believe housing
  • Taya Williams – nominated and employed by RED Engineering

New Professional of the Year

SPONSORED BY GLEEDS

  • Angus Routledge – nominated and employed by Mott MacDonald Bentley
  • Asimina Cole – nominated and employed by RE:GEN
  • Cameron Ellenor – nominated and employed by Tilbury Douglas Construction
  • Layla Payne – nominated and employed by Identity Consult
  • Lilly Reynolds – nominated and employed by Wates
  • Nuwanthi Thennakoonwela– nominated and employed by Mott MacDonald
  • Rachel Massey – nominated and employed by K2 Consultancy
  • Sarah James – nominated and employed by Carney Consultancy
  • Stephen Drinkwater – nominated and employed by Lynas Engineers

Mentor of the Year

SPONSORED BY MOTT MACDONALD BENTLEY

  • Connor Penman – nominated and employed by Turner & Townsend
  • Ellice Ord – nominated and employed by Sir Robert McAlpine
  • Gary Bell – nominated and employed by Turner & Townsend
  • Michael Brandwood – nominated and employed by Bowmer+Kirkland
  • Sandra Lee – nominated and employed by Thompsons of Prudhoe
  • Tim Shepherd – nominated and employed by Tilbury Douglas Construction

Commitment to Employee & Training Development

SPONSORED BY AtkinsRealis 

  • Applebridge Family
  • Black & White (B&W) Engineering
  • Bowmer+Kirkland
  • Lynas Engineers
  • Mott MacDonald Bentley
  • Mott MacDonald
  • RE:GEN Group

G4C Future Leader

SPONSORED BY CADDICK CONSTRUCTION

  • Aimee Hindle – nominated and employed by Mott MacDonald Bentley
  • Alexandra Taylor – nominated and employed by Kier
  • Damon Longstaff – nominated and employed by believe housing
  • Josh Sayer – nominated and employed by Applebridge Family
  • Laura Frost – nominated and employed by Turner & Townsend
  • Matthew Armstrong – nominated and employed by Wates
  • Matthew Usher – nominated and employed by Corstorphine & Wright
  • Olivia O’Toole – nominated and employed by Mott MacDonald

A big thank you to all our sponsors

Get in touch