Generation4Change Awards 2020 – Shortlist


Higher Education Student of the Year
Sponsored by Bowmer+Kirkland

Ross Charlton nominated by Northumbria University
Ryan McDade nominated and employed by Interserve Construction
Lauren Hunter nominated and employed by DPP UK Ltd
Ashleigh Grange nominated and employed by Summers Inman
Louise Gifford nominated and employed by desco
Emma Hawkins nominated and employed by Sir Robert McAlpine
Joseph Devlin nominated and employed by Sir Robert McAlpine

 

Further Education Student of the Year
Sponsored by Bowmer+Kirkland

 – James Campbell nominated and employed by Sir Robert McAlpine
– Luke Stones
nominated and employed by CA Group

 


Trade Apprentice of the Year
Sponsored by Wates Construction

– Jack Emerson nominated and employed by SES Engineering Services
– Jordan Condren
nominated and employed by Hodgson Sayers
– Anthony McMorris
nominated and employed by CA Group
– Gordon Naylor
nominated by Hartlepool College and employed by Geoffrey Robinson Ltd

Technical Apprentice of the Year
Sponsored by Wates Construction

– Tom Pearson nominated and employed by Interserve Construction
– Tom Roberson
nominated and employed by Turner & Townsend
– Aimee Hall
nominated and employed by Northumbrian Water
– Tom Wickins
nominated and employed by CA Group
– Tom Lawlor
nominated and employed by CA Group


Trainee of the Year
Sponsored by Northumbrian Water Group

– Charlotte Robson nominated and employed by Turner & Townsend
– Craig Cavagin
nominated and employed by Clark Degnan Consulting Engineers 
– David Elliott
nominated and employed by Wates Construction
– Annabel Scott
nominated and employed by Bowmer+Kirkland
– Jack Reay
nominated and employed by Bowmer+Kirkland
– Jordi Morris
nominated and employed by Bowmer+Kirkland
– Josh Chapman
nominated and employed by Bowmer+Kirkland
– James Lambie
nominated and employed by CA Group



New Professional of the Year
Sponsored by CA Group

– Juan Carlos Del Rosario Grimon nominated and employed by Mott MacDonald
– Gabrille Hutchinson
nominated and employed by Summers Inman
– Demi Hindhaugh
nominated and employed by Turner & Townsend
– Lee Fulcher
nominated and employed by DPP UK Ltd
– Adam Gamble
nominated and employed by Mott MacDonald
– Jade Davison
nominated and employed by Tolent Construction
– Ryan Tough
nominated and employed by desco
– Benjamin Rawle
nominated and employed by Bowmer+Kirkland
– John Ferrigno
nominated and employed by Bowmer+Kirkland


Commitment to Employee and Training Development
Sponsored by Faithful+Gould

– Mott MacDonald
– Interserve Construction
– Carney Consultancy
– NWG / Esh – Run2 Academy
– Wates Construction – Investing in People
– Meldrum Construction Services Group Ltd
– Sir Robert McAlpine
– Metnor Group

 

   

Mentor of the Year
Sponsored by Mott MacDonald / Mott MacDonald Bentley

– Darren Hurst nominated and employed by Interserve Construction
– Demi Hindhaugh nominated by NAWIC NE and employed by Turner & Townsend
– Angela Carney nominated by NAWIC NE and employed by Carney Consultancy Ltd
– Ryan Tough nominated and employed by desco
– Hollie Statham nominated and employed by Bowmer+Kirkland
– Ross Little nominated and employed by Bowmer+Kirkland
– James Marshall nominated and employed by Aura North East
– Paula McMahon nominated and employed by Sir Robert McAlpine


G4C Future Leader
Sponsored by Northern Counties Builders Federation

– Sarah Chadwick nominated and employed by Mott MacDonald
– Christin Pachedjieva nominated and employed by Turner & Townsend
– Eve Wilson nominated and employed by Turner & Townsend
– Scott Parkes nominated and employed by Hartlepool Borough Council
– Nicola Crowley nominated and employed by DPP UK LTD
– Daniel Port nominated and employed by Port Homes
– Ryan Tough nominated and employed by desco
– Dan Dodsworth nominated and employed by Wates Construction
– Rhys Brown nominated and employed by Kier

 

If you would like to book for the Awards ceremony taking place on September 2nd, please contact Leanne Conaway on 0191 5007880 or leanne@cene.org.uk